Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska
Głównym celem projektu, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, była rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska, jego ochrona i stworzenie unikatowej oferty kulturalnej i edukacyjnej. Zadanie zrealizowało Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w latach 2019-2023, a jego wartość przekroczyła 90 mln zł.
Projekt był ostatnim, a jednocześnie największym, etapem prac rewitalizacyjnych prowadzonych w kompleksie Sztolni Królowa Luiza i w pozostałych obiektach należących do Muzeum. Realizowano go m.in. w tzw. gmachu głównym Muzeum (rozbudowa i przebudowa na funkcje wystawiennicze, naukowe, pracownię digitalizacji czy bibliotekę). Kluczowy zakres projektu objął tzw. Strefę Carnall, zespół zabytkowych, powierzchniowych zabudowań kopalnianych z przeł. XIX i XX w., będących częścią kompleksu Sztolni Królowa Luiza. W efekcie projektu odwiedzającym udostępniono m.in. maszynownię szybu Prinz Schoenaich z unikatową, multimedialną wystawą poświęconą ratownictwu górniczemu i zagrożeniom w kopalniach. Wyremontowano parową maszynę wyciągową, czynną nieprzerwanie od 1915 r. (najstarsza w Europie). Dawny warsztat elektryczny zmieniłsię
w przestrzenie wystawienniczo-edukacyjne, a cechownia stała się magazynem studyjnym Muzeum. Zapewniono też niezbędną infrastrukturę okołoturystyczną.
Realizacja projektu pozwoliła na stworzenie w Zabrzu unikatowego na skalę europejską ośrodka kultury i turystyki industrialnej, umożliwiającego, w oparciu o 10 km podziemnych tras turystycznych Sztolni Królowa Luiza, Kopalni Guido i ofertę plenerową Strefy Carnall, poznawanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa górnośląskiego przemysłu węglowego.