RE-ORG Polska
- RE-ORG w Polsce
- Trenerzy RE-ORG
RE-ORG w Polsce
W Polsce inicjatorem wykorzystania metody RE-ORG było Muzeum Narodowe w Poznaniu, które po udziale w międzynarodowej odsłonie warsztatów „RE-ORG China” zorganizowanych w 2015 r. podjęło się reorganizacji części przestrzeni magazynowych MNP w oparciu o tę metodę. We wrześniu 2022 r., dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum zorganizowało ogólnopolskie warsztaty pod oficjalnym patronatem ICCROM, w ramach których uczestnicy przy wykorzystaniu metody RE-ORG zreorganizowali magazyny dwóch oddziałów MNP (więcej o warsztatach w zakładce Projekty RE-ORG).
W marcu 2023 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy NIM a Muzeum Narodowym w Poznaniu dotyczące współpracy przy upowszechnianiu tej metody w Polsce, a we wrześniu instytucje te zorganizowały oficjalne szkolenie dla przyszłych trenerów RE-ORG.
W październiku i listopadzie 2023 r. zorganizowane zostały warsztaty praktyczne, po raz pierwszy prowadzone w języku polskim i przez krajowych trenerów. W ich trakcie podjęto się reorganizacji przestrzeni magazynowych Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Warsztaty miały zasięg regionalny i zaproszono na nie pracowników muzeów z woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Na stronie NIM dostępna jest polska wersja językowa oficjalnych podręczników wspierających muzea w podjęciu się reorganizacji przestrzeni magazynowych z wykorzystaniem metody RE-ORG (materiały dostępne są w zakładce Podręczniki RE-ORG).
Trenerzy RE-ORG
We wrześniu 2023 r. MNP i NIM zorganizowały w Poznaniu szkolenie trenerskie, które przeprowadzili: współtwórca metody Gaël de Guichen - Specjalny Doradca Dyrektora Generalnego ICCROM, Aida Maria Rodrigues Pereira - specjalistka w zakresie chemii konserwatorskiej i konserwacji papieru z Muzeum w Lizbonie, oraz Marjolijn Debulpaep - kierująca Działem Konserwacji Prewencyjnej w Królewskim Instytucie Dziedzictwa Kulturowego (KIK-IRPA) w Brukseli.
Uczestnikami szkolenia trenerskiego byli pracownicy instytucji muzealnych z różnych części Polski, którzy w 2022 r. brali udział w warsztatach RE-ORG w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Uprawnienia uzyskali pracownicy Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Narodowego Instytutu Muzeów.