Seria Pomniki Muzealnictwa Polskiego, mająca swój początek w 2019 r., wydawana we współpracy Narodowego Instytutu Muzeów i Państwowego Instytutu Wydawniczego, to projekt prezentujący dorobek pisarski polskich muzealników oraz historię muzeów w kraju i poza jego granicami.
Tomy składają się przeważnie z tekstów do 1939 r., publikowanych w ówczesnej prasie lub jako osobne wydawnictwa. Każda z książek została opatrzona wstępem, który przybliża postać autora i kontekst, w jakim powstał dany tekst lub ich zbiór. Od drugiego tomu teksty opatrzono przypisami zawierającymi konieczne wyjaśnienia i uzupełnienia dotyczące omawianych instytucji lub zjawisk. Od czwartego tomu zdecydowano się na wprowadzenie indeksu nazwisk. Seria otrzymała elegancką i czytelną szatę graficzną i poręczny format. Książki dostępne są w wersji papierowej oraz w formacie cyfrowym. Nad doborem i poziomem naukowym publikacji czuwa Rada Naukowa obejmująca teoretyków i praktyków z dziedziny muzealnictwa.
Dotychczas ukazało się pięć tomów: Muzea Współczesne Mieczysława Tretera (2019), Muzeum Tatrzańskie im. T. Chałubińskiego w Zakopanem Bronisława Piłsudskiego (2020), teksty wybrane Siła do ujarzmienia Mariana Gumowskiego (2021), wybór tekstów polskich etnografek Żywe ogniwa (2022) oraz wybór tekstów Romana Jakimowicza O społecznej roli zabytków przedhistorycznych: pokazać, by nauczyć (2023).
Seria adresowana jest zarówno do badaczy i naukowców, jak również do osób zainteresowanych historią muzealnictwa, a także szukających informacji o danej postaci i instytucji – informacji często trudno dostępnych.