Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego powinno opracować i wdrożyć każde muzeum. Obowiązek ten wynika z dwóch rozporządzeń: rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719), oraz rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 2 września 2014 r. w sprawie zabezpieczania zbiorów muzeum przed pożarem, kradzieżą i innym niebezpieczeństwem grożącym ich zniszczeniem lub utratą (Dz. U. poz. 1240).
Rozporządzenie MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w paragrafie § 6. 1. precyzyjnie określa zakres instrukcji, gdzie powinna się znajdować, oraz kiedy należy poddać ją aktualizacji
W tym miejscu należy szczególnie zwrócić uwagę na:
- zakres informacji jakie powinna posiadać poprawnie sporządzona Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego;
- obowiązek poddawania okresowej aktualizacji dokumentu, co najmniej raz na 2 lata, a także po takich zmianach sposobu użytkowania obiektu, które wpływają na zmianę warunków ochrony przeciwpożarowej.
- wymóg by instrukcja bezpieczeństwa pożarowego znajdowała się w miejscach dostępnych dla ekip ratowniczych.
Natomiast rozporządzenie MKiDN z dnia 2 września 2014 r. w sprawie zabezpieczania zbiorów muzeum przed pożarem, kradzieżą i innym niebezpieczeństwem grożącym ich zniszczeniem lub utratą, również w paragrafie szóstym określa dodatkowe informacje jakie instrukcja bezpieczeństwa pożarowego, opracowana dla muzeum, powinna zawierać uszczegółowienia na temat:
- potencjalnych zagrożeń pożarowych;
- dróg i kierunków ewakuacji zbiorów;
- sposobu sprawdzania organizacji i warunków ewakuacji zbiorów;
- technicznych środków umożliwiających ewakuację zbiorów;
- miejsc przechowywania i eksponowania najcenniejszych zbiorów;
- postępowania przy zabezpieczaniu najcenniejszych zbiorów;
- procedur powiadamiania dyrektora i pracowników muzeum oraz osób tworzących zespoły, o których mowa w pkt 8, o powstaniu zagrożenia;
- imion i nazwisk osób tworzących zespoły mające brać udział w ewakuacji zbiorów, a także zajmowanych przez te osoby stanowisk, z określeniem zakresu ich działania i odpowiedzialności.
Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego opracowują osoby posiadające kwalifikacje o których mowa w ustępie 2a lub 2b artykułu czwartego ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. 2009 nr 178 poz. 1380, ze zm.).