W ramach programu Heritage in Changing Environments dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 207 745 zł otrzymał projekt HOMEE, którego beneficjentem był Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Kierownikiem projektu była Pani dr Joanna Sanetra-Szeliga.Międzynarodowy projekt badawczy Heritage Opportunities/threats within Mega-Events in Europe (HOMEE), realizowany w latach 2018-2021 przez Politechnikę Mediolańską (lidera projektu), Uniwersytet w Hull, Uniwersytet Neapolis w Pafos i Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie oraz szesnastu partnerów stowarzyszonych, miał na celu lepsze zrozumienie relacji pomiędzy mega-eventami i dziedzictwem kulturowym oraz wpływu dużych wydarzeń na miasta historyczne.
Projekt ruszył jesienią 2018 i w pierwszej jego fazie dokonany został przegląd literatury i materiałów na temat mega-eventów, ich wpływu na otoczenie oraz związków z dziedzictwem. Następnie, bazując na zgromadzonej wiedzy, przeprowadzone zostały analizy studiów przypadku: Genui (Europejskiej Stolicy Kultury 2004), Mediolanu (EXPO 2015), Wrocławia (Europejskiej Stolicy Kultury 2016), Hull (Brytyjskiej Stolicy Kultury 2017), Pafos (Europejskiej Stolicy Kultury 2017) oraz Matery-Bazylikaty (Europejskiej Stolicy Kultury 2019). Badania realizowane były ex post bazując na analizie dokumentów i materiałów zastanych oraz pogłębionych wywiadach indywidualnych i grupowych. Przykład Matery-Bazylikaty 2019 był analizowany w trakcie obchodów ESK w mieście, wykorzystując dodatkowo metodę Living Lab oraz obserwację uczestniczącą. Mimo utrudnień spowodowanych pandemią COVID-19 udało się przeprowadzić nie tylko analityczną część projektu, ale także opracować raport na temat losów dużych wydarzeń kulturalnych w trakcie pandemii (Events through the Covid-19 Pandemic: Evidence from Europe). Publikacje, będące wynikiem badań przeprowadzonych w ramach projektu, dostępne są na stronie https://mck.krakow.pl/artykul/publications-1. W sierpniu 2021 w specjalnym wydaniu European Planning Studies pt. Cultural Mega-events and Heritage: Challenges for European Cities ukazało się dziewięć artykułów poświęconych m.in. przypadkom mega-eventów analizowanych w projekcie.
Przeprowadzone analizy stały się podstawą zapisów Karty mega-eventów w miastach dziedzictwa, opracowanych przez członków konsorcjum, a następnie zweryfikowanych w trakcie serii warsztatów przez interesariuszy Karty, decydentów, ekspertów i praktyków dziedzictwa i wielkich wydarzeń. Karta zbiera zasady i zalecenia dotyczące tego, jak unikać pułapek typowych dla mega-eventów oraz jak angażować zasoby dziedzictwa, jednocześnie chroniąc ich delikatną substancję. Karta zawiera trzynaście głównych zasad, ujętych w cztery tematy: „Kontekst ma znaczenie”, „Planowanie spuścizny”, „Zarządzanie inkluzywne” oraz „Społeczności i tożsamości”. Rekomendacje uzupełniają „Migawki”, które prezentują konkretne przykłady realizacji trzynastu zasad zdefiniowanych w Karcie. Karta jest popierana i wspierana przez organizacje i osoby związane z obszarem dziedzictwa, europejską polityką kulturalną oraz podmioty tworzące i organizujące inspirujące wydarzenia w całej Europie, w tym Europę Nostrę, United Cities and Local Governements, Miasto Kraków, Miasto Mediolan, Europejską Stolicę Kultury Kowno 2022, Narodowy Instytut Dziedzictwa itd. Karta w wersji angielskiej i polskiej jest dostępna na stronie: https://mck.krakow.pl/homee-charter
Oficjalna prezentacja wyników projektu odbyła się w trakcie konferencji online Mega-events in heritage-rich cities: From research to principles and policy recommendations 8 lipca 2021 r., z udziałem przedstawicieli instytucji wspierających Kartę. Polska premiera Karty miała miejsce 28 września 2021 w Krakowie, podczas seminarium Mega-eventy w miastach dziedzictwa.
Więcej informacji: https://mck.krakow.pl/homee-o-projekcie