Konferencja CIDOC organizowana jest corocznie przez Międzynarodową Radę ds. Muzeów ICOM. Każda konferencja ma swój temat przewodni związany z problemami i inicjatywami dotyczącymi dokumentacji. W jej trakcie odbywają się sesje plenarne z wykładami i raportami, warsztaty, spotkania grup roboczych oraz coroczny Zjazd Generalny CIDOC. Sesje uzupełniane są przez wizyty w muzeach, które prezentują swoje doświadczenia dokumentacyjne.
W roku 2014 konferencja zatytułowana: Dostęp i zrozumienie – sieć współpracy w erze cyfrowej (Access and Understanding – Networking in the Digital Era) poświęcona została zagadnieniom związanym z dostępem do kolekcji muzealnych i zasobów dziedzictwa kulturowego w erze cyfrowej. Referaty zostały podzielone na 10 grup tematycznych: Strategie i Polityki w Dokumentacji, Procesy w Muzealnej Dokumentacji, Dokumentacja Muzealna jako Profesja, Networking, Metadane, Terminologia, Długoterminowe Cyfrowe Zabezpieczenie Danych, Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe, Aplikacje GIS w Dziedzictwie Kulturowym, Dokumentacja Cyfrowa w Archeologii, Dostęp do Dziedzictwa Kulturowego, Dokumentacja 3D w Dziedzictwie Kulturowym. Ze względu na dużą liczbę wystąpień sesje prowadzone były równolegle – czasem nawet pięć jednocześnie. Dodatkowo zorganizowane zostały trzy sesje specjalne poświęcone standardowi SPECTRUM, archeologii oraz słownikom Getty i Linked Open Data.
Ze względu na bardzo szeroki zakres zagadnień, dużą liczbę wykładów i równolegle odbywające się prelekcje, załączony raport stanowi sprawozdanie jedynie z wybranych sesji. Zapraszamy do lektury.