Termin: 8 - 10 kwietnia 2025 r.
Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Liczba uczestników: 35 osób
Szkolenie przeznaczone jest dla projektantów, instalatorów i konserwatorów systemów zabezpieczeń, którzy wykonywać będą czynności zawodowe w muzeach i obiektach zabytkowych.
Na szkolenie składa się trzydniowy kurs, mający na celu przybliżenie wiedzy z zakresu obowiązujących standardów, dobrej praktyki oraz wybranych przepisów dotyczących projektowania, instalowania, konserwowania systemów zabezpieczeń w muzeach i obiektach zabytkowych. W ramach spotkania podjęta zostanie tematyka zagrożenia przestępczością jako podstawy przeprowadzanych analiz zagrożeń, omówione zostaną wybrane przepisy prawa, określające minimalne standardy bezpieczeństwa w muzeach, jak również zaprezentowane zostaną techniczne zagadnienia związane z projektowaniem, instalowaniem i konserwowaniem instalacji takich jak system sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), system telewizji dozorowej (CCTV), system kontroli dostępu (KD), system sygnalizacji pożarowej (SSP).
Szkolenie odbędzie się w Ośrodku Kultury Morskiej - oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Zgłoszenia przyjmowane będą od 11.03.2025 r. do 21.03.2025 r. do godz. 15:00. W dniu 25.03.2025 r. roześlemy do Państwa powiadomienia o zakwalifikowaniu. Liczba miejsc ograniczona (35). Udział w szkoleniu jest odpłatny. Koszt szkolenia: według cennika. Cena nie obejmuje noclegu i dojazdu. Uczestnicy realizują dojazd i nocleg we własnym zakresie. Wydane zostaną zaświadczenia o uczestnictwie. W przypadku dużej liczby kandydatów przyjmować będziemy po jednym przedstawicielu z danej firmy lub instytucji.
Uwaga: wszystkie szkolenia NIM realizowane od początku lutego 2025 r. są opłacane z góry przelewem na podstawie faktury pro-forma. Po zakwalifikowaniu na szkolenie kandydat uzyska możliwość wygenerowania w systemie faktury pro-forma.
Ramowy program:
- Obecny stan przepisów prawnych dotyczących ochrony muzeów, bibliotek, archiwów i innych obiektów kultury.
- Modus operandi sprawców przestępstw przeciwko zabytkom.
- Zagrożenie dóbr kultury przestępczością (muzea, obiekty sakralne, biblioteki i inne). Opracowanie analizy zagrożeń przestępczością dla obiektów i zbiorów.
- Zabezpieczenia techniczne w planie ochrony dla obiektów gromadzących i udostępniających dobra kultury.
- Zagrożenie pożarem w obiektach zabytkowych i innych obiektach kultury.
- Aktualny stan przepisów prawnych i norm dotyczących projektowania, instalowania urządzeń systemów sygnalizacji pożarowej w obiektach zabytkowych i innych obiektach kultury.
- Wprowadzenie do analizy zagrożenia pożarowego w muzeach i innych obiektach kultury.
- Uwagi do projektowania SSP.
- Zabezpieczenia mechaniczno–budowlane w muzeach i obiektach zabytkowych.
- Projektowanie systemów sygnalizacji włamania i napadu w muzeach i obiektach zabytkowych.
- Najczęściej popełniane błędy w projektowaniu i instalacji urządzeń SSWiN w zabezpieczeniach elektronicznych muzeów, bibliotek i obiektów sakralnych.
- Projektowanie telewizji dozorowej w muzeach i obiektach zabytkowych.
- Najczęściej popełniane błędy w projektowaniu i instalacji urządzeń CCTV w zabezpieczeniach muzeów, bibliotek i obiektów sakralnych.
- Charakterystyka zabytków sztuki i architektury pod kątem zagrożenia ich poszczególnych elementów w wyniku prac instalatorskich.
- Nadzór konserwatorski nad pracami instalacyjnymi zabezpieczeń technicznych w obiektach zabytkowych.
- Projektowanie tras kablowych systemów zabezpieczenia elektronicznego w zabytkach.
- Informacja a bezpieczeństwo w Muzeum.
- Problematyka funkcjonowania systemów bezpieczeństwa Muzeum – wizytacja wybranych przestrzeni.
Prowadzenie: Krzysztof Osiewicz, Michał Dziuba, Magdalena Piorunek, Artur Sterkowicz – przedstawiciele NIM, Piotr Wojtaszewski - Starszy Brygadier Państwowej Straży Pożarnej w stanie spoczynku, dr inż. Katarzyna Pałubska – Konserwator.
Moderacja: Michał Dziuba.
W przypadku pytań dotyczących kwestii programowych prosimy o kontakt: mdziuba@nim.gov.pl.
W przypadku pytań organizacyjnych: szkolenia@nim.gov.pl.
Więcej informacji i zapisy (link).