Termin: 11-13.03.2025 r.
Miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Liczba uczestników: 20 osób
Celem szkolenia jest przekazanie wiedzy umożliwiającej projektowanie działań muzealnych w zgodzie z wymogami universal design. Podstawą teoretyczną warsztatów będzie „Model dostępnej kultury”, opracowanie możliwe do wykorzystania w każdym muzeum bez względu na jego wielkość, miejsce położenia, zasobność, liczbę pracowników czy stopień zaawansowania w działania dostępnościowe. Szkolenie przeznaczone jest zarówno dla tych, którzy chcą rozpocząć pracę z dostępnością, jak i dla tych, którzy chcą rozwijać wcześniej zainaugurowane działania. Szkolenie będzie obejmować następujące zagadnienia:
- obszary dostępności – rezygnujemy z kategorii niepełnosprawności jako podstawy myślenia o dostępności;
- podróż widza do muzeum – docieramy do widzów ze szczególnymi potrzebami, zwiększamy szanse na ich pozyskanie i próbujemy stworzyć z nich grupę stałych odwiedzających;
- kroki wdrażania dostępności – zarządzamy dostępnością wewnątrz muzeum, a więc robimy wszystko, by jak najwięcej osób umiało i chciało pracować, projektując wydarzenia dla wszystkich, i by praca przynosiła efekty.
Szkolenie odbędzie się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Liczba uczestników – 20 osób. Zgłoszenia przyjmowane będą od 11 lutego do 21 lutego br. do godz. 15:00. W dniu 25 lutego br. roześlemy do Państwa powiadomienia o zakwalifikowaniu i przydzielimy dostęp do płatności osobom zakwalifikowanym. W szkoleniu mogą wziąć udział 2 osoby z jednego muzeum, w tym koordynator/koordynatorka dostępności (lub osoba zajmująca się tym obszarem) i pracownik działu edukacji lub promocji.
Szkolenie będzie miało charakter wykładowo-warsztatowy. Przekazana wiedza będzie natychmiast sprawdzana w ćwiczeniach, ewaluowana i utrwalana w praktyce. W trakcie warsztatów :
- przygotujemy promocję i informację dostępną dla każdego;
- dokonamy, przynajmniej częściowej, autooceny oferty muzeum z uwagi na wymogi obszarów dostępności;
- wyznaczymy cele krótko- i długoterminowe w zgodzie z metodą smart;
- określimy zasady właściwej koordynacji dostępności w muzeum.
Szkolenie poprowadzą:
Ania Żórawska – prezeska Fundacji Kultury bez Barier
Robert Więckowski – wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier
Więcej informacji i zapisy (link).