Termin: 21 marca 2025 r.
Miejsce: Centrum Konferencyjne Ogrodowa 58 w Warszawie
Liczba uczestników: 20 osób
Immunitet muzealny to ochrona prawna rzeczy ruchomych o wartości historycznej, artystycznej lub naukowej wypożyczonych z zagranicy na wystawę czasową organizowaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (rozdział 4a ustawy o muzeach). Immunitet zabezpiecza wypożyczony obiekt na czas trwania wystawy przed roszczeniem osób trzecich. Głównym celem wprowadzenia tej procedury administracyjnej jest ułatwienie, a w przypadku niektórych krajów spełnienie koniecznego warunku, wypożyczenia obiektów z kolekcji zagranicznych.
Regulacja prawna dotyczy muzeów oraz innych instytucji kultury w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Szkolenie skierowane jest do zatem do pracowników tych instytucji, których zadaniem jest organizacja wystaw czasowych. Celem szkolenia jest przybliżenie aktów prawnych regulujących procedurę, opis wymaganych dokumentów do złożenia wniosków, ze szczególnym uwzględnieniem terminów wynikających z aktów prawnych, oraz przedstawienie najczęściej popełnianych błędów w składanych wnioskach. Szkolenie będzie miało charakter wykładowy.
Zgłoszenia przyjmowane będą od 21.02.2025 r. do 04.03.2025 r. do godz. 15:00. W dniu 07.03.2025 r. roześlemy do Państwa powiadomienia o zakwalifikowaniu i przydzielimy dostęp do płatności osobom zakwalifikowanym. W przypadku dużej liczby kandydatów przyjmować będziemy po jednym przedstawicielu z danego muzeum. Do otrzymania zaświadczenia o uczestnictwie uprawniać będzie obecność na całym szkoleniu.
Program ramowy:
- Co to jest Immunitet muzealny? Powody ustanowienia ochrony prawnej rzeczy ruchomych o wartości historycznej, artystycznej lub naukowej wypożyczonych z zagranicy na wystawę czasową organizowaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kontekst polski i międzynarodowy
- Tryb obejmowania rzeczy ruchomych ochroną prawną. Teoria i praktyka. Weryfikacja wniosku o udzielenie tzw. immunitetu muzealnego
- Weryfikacja obiektów w bazach MKiDN
- Pochodzenie ma znaczenie – badania proweniencyjne w kontekście wypożyczeni muzealnych
Osoby prowadzące:
Joanna Grzonkowska – kierownik Działu Organizacji Muzeów w Narodowym Instytucie Muzeów
Izabela Łapacz – przedstawicielka Działu Organizacji Muzeów w Narodowym Instytucie Muzeów
Aleksandra John-Siemiętowska – przedstawicielka Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN
Karolina Zalewska – współpracowniczka Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN. Prowadzi firmę specjalizującą się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, projektów architektonicznych i muzealnych
Uwaga: wszystkie szkolenia NIM realizowane od początku lutego 2025 r. są opłacane z góry przelewem na podstawie faktury pro-forma. Po zakwalifikowaniu na szkolenie kandydat uzyska możliwość wygenerowania w systemie faktury pro-forma.
W razie razie pytań merytorycznych prosimy o kontakt z Joanną Grzonkowską jgrzonkowska@nim.gov.pl. Kontakt w sprawach organizacyjnych: szkolenia@nim.gov.pl.
Więcej informacji i zapisy (link)