Szanowni Państwo,
opublikowano już wiele analiz dotyczących funkcjonowania muzeów w czasie pandemii. Skupiają się one głównie na skutkach finansowych, a także na działalności muzeów w sieci. Artykuł omawiający ich wyniki oraz metody badania muzeów w czasie pandemii został opublikowany na łamach Rocznika Kultury Polskiej 2020, wydawanego przez Narodowe Centrum Kultury, w ramach numeru całościowo poświęconego funkcjonowaniu sektora kultury w warunkach pandemii: https://sklep.nck.pl/pl/p/Rocznik-Kultury-Polskiej-2020-do-pobrania-PDF-/917.
Ukazał się również raport na podstawie badania realizowanego przez Forum Edukatorów Muzealnych przy wsparciu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, które analizuje sposoby komunikacji muzeów z publicznością w czasie pandemii. Szczególną uwagę poświęcono w nim aktywności działów edukacyjnych oraz programom edukacyjnym muzeów (link: https://statystykamuzeow.pl/posty/instytucje_kultury_covid-19_muzealne_strategie_docierania).
Zagadnieniom funkcjonowania muzeów w czasie pandemii poświęcony jest również tegoroczny numer czasopisma „Muzealnictwo” (link: https://muzealnictworocznik.com/resources/html/articlesList?issueId=13664)
Celem uzupełnienia zasobu wiedzy, udostępnianego systematycznie w zakładce „Statystyka Muzeów” (link: https://nim.gov.pl/dzialalnosc/projekty/statystyka-muzeow), przygotowana została ankieta, której celem jest zbadanie jak w zaistniałej sytuacji były zarządzane muzea oraz z jakimi najważniejszymi wyzwaniami spotkały się w różnych obszarach swojej działalności w 2020 r. Dane posłużą do przygotowania raportu.
Badanie kierowane jest do muzeów, które uzgodniły statut bądź regulamin z Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Ankietę można wypełniać za pośrednictwem serwisu: https://system.statystykamuzeow.pl/, po uprzednim zalogowaniu. Jeśli chcieliby Państwo wziąć udział w badaniu, a nie posiadają konta w naszym systemie, prosimy o wysłanie informacji na adres: statystyka@nim.gov.pl
Ankieta będzie dostępna do wypełnienia do 30 września t.r.