Call for Papers
tom 66/2025 czasopisma „Muzealnictwo” – Muzea i wojna
Kolegium czasopisma „Muzealnictwo”, pod kierownictwem redaktorów naczelnych – dr Pauliny Florjanowicz i jej zastępcy dr. hab. Adama Szpaderskiego, prof. SWPS, ogłasza nabór artykułów do nr. 66/2025.
Nowy skład Redakcji rocznika to świeże spojrzenie na historię i przyszłość pisma. Priorytetem jest właściwe rozpoznanie aktualnych potrzeb środowiska muzealnego. Myśl, która towarzyszyła twórcom periodyku w 1952 r., z uczuciem oddana we wspomnieniu wydrukowanym w 50. numerze rocznika: Marzeniem moim jest, nie żeby „Muzealnictwo” trafiło pod strzechy, ale jedynie do… kiosków w muzeach.
Zespół redakcyjny wybierając temat przewodni bieżącego tomu – Muzea i wojna, zaprasza Autorów i Czytelników do dyskusji o wieloaspektowości wskazanej relacji, także w odniesieniu do teraźniejszych wyzwań.
Artykuły zaakceptowane do publikacji będą zamieszczane w czasopiśmie w następujących działach: przegląd trendów, temat przewodni, studia i analizy, głosy praktyki, recenzje i noty, kronika. Temat główny numeru dopełnią więc inne teksty z zakresu muzealnictwa. Zachęcamy do pisania i kontaktu z Redakcją. Aktualna struktura czasopisma to bezpośrednie nawiązanie do rozwiązań przyjętych w jego najlepszych czasach, pozwalające na przedstawienie szerokiego spektrum wiedzy o współczesnym muzealnictwie.
Teksty będą publikowane w formie elektronicznej, w otwartym dostępie, na stronie internetowej www.rocznikmuzealnictwo.nim.gov.pl (link). „Muzealnictwo” znajduje się na liście czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (100 punktów).
Artykuły, w języku polskim lub angielskim, przygotowane zgodnie z zasadami publikacji dostępnymi na stronie internetowej rocznika (link), prosimy przesyłać do 4 maja br. na adres sekretarza redakcji Marty Kocus mkocus@nim.gov.pl. Redakcja nie przyznaje wynagrodzenia za opublikowane teksty i zastrzega sobie prawo ich wyboru.